HOSTIVAŘŠTÍ CHOVATELÉ SE PŘEDSTAVUJÍ

Chovatelství králíků, drůbeže a holubů má, ačkoliv to možná někoho překvapí, v Praze dlouholetou tradici. Nejinak je tomu i v Hostivaři, kde sídlí i jedna z nejstarších fungujících pražských organizací – ZO ČSCH (základní organizace Českého svazu chovatelů) Hostivař.

Naše organizace byla založena v roce 1920 a od té doby funguje bez přestávky až do dnešních dnů.

V současnosti máme trvale kolem dvaceti členů ve věku od jedenácti do osmdesáti let. Zaměřujeme se zejména na chov králíků, holubů a drůbeže, ale také na ostatních domácích zvířat. Z králičích plemen jsou u nás zastoupeny všechny velikostní rázy plemen. Z velkých plemen je to francouzský beran, který v dospělosti dosahuje hmotnosti kolem sedmi kilogramů, ze středních plemen, velmi vhodných pro produkci masa, potom burgundští, z českých plemen český strakáč, moravský bílý hnědooký a najdete mezi námi dokonce i angory – dlouhosrsté plemeno králíků. Malá plemena jsou u nás zastoupena českými červenými, českými černopesíkatými a holandskými králíky, plemena zakrslá reprezentují zakrslí beránci v líbivé madagaskarové barvě, modroocí hermelínci a zakrslí kastorexi.  Neuzavíráme se žádným novinkám, můžeme se pochlubit tím, že naše organizace byla první, která oficiálně přijala za své členy chovatele tolik populárních teddy králíčků a dokonce jsme byli první, kdo je vystavil.

Jak je také vidět ze soupisu chovaných plemen, máme velmi silné zastoupení českých plemen. Jejich chov je zařazen v národních genových rezervách a zvířata jsou k vidění v Toulcově dvoře.

Holuby u nás chovají v současnosti tři chovatelé. Dva mají holuby texany – americké plemeno zaměřené na masnou produkci, jedna chovatelka potom okrasné pávíky. S těmito holuby se ovšem v parku rozhodně nepotkáte, neboť jsou chováni v prostorných voliérách.

Z drůbeže bych jmenovala zejména křepelky, jejichž vajíčka pomalu začínají pronikat i do našich kuchyní a české husy, které také můžete vidět v Toulcově dvoře.

V letošním roce budeme opět pořádat výstavu. Na tuto výstavu vás už dnes srdečně zveme

Jedinou naší náplní ale není jen pořádání výstav. Zajišťujeme pro naše členy očkování králíků a holubů, vystavujeme a propagujeme umění hostivařských chovatelů na okolních výstavách a samozřejmě se vzděláváme, v loňském roce jsme začali s pořádáním chovatelských přednášek pro naše členy. Scházíme se pravidelně každé první pondělí v měsíci v 18:00 a nové zájemce o členství v naší organizaci zde rádi uvítáme, kontaktovat nás můžete také na webových stránkách nebo na telefonu 775 170 090

Vyhledávání

Kontakt

ZO ČSCH Hostivař 775 170 090